För att kunna möta en osäker omvärld och säkerställa en god tillväxt i ekonomin är Sveriges konkurrenskraft central. I en ny rapport som släpps idag analyserar Teknikföretagen den svenska konkurrenskraften och vad som krävs för att värna den framåt.
– Varje dag Hormuz-konflikten pågår är en dålig dag för svensk konkurrenskraft. En orolig omvärld med krig, tullar och stängda handelsvägar för in- och utgående varor är djupt problematiskt för ett litet, handelsberoende land som Sverige, säger Teknikföretagens chefekonom Erik Spector.
Svensk konkurrenskraft har varit jämförelsevis god under flera år sedan pandemin, mycket till följd av en svag krona. Men nu ser Teknikföretagen hur ett flertal utmaningar tonar upp sig.
– Det som framför allt slår mot svensk konkurrenskraft just nu är en starkare krona, som gör våra varor och tjänster relativt sett dyrare. Det är ett offensivt Kina, som nu utmanar den högteknologiska industrin och det är handelshinder och geopolitisk oro. Komplexa utmaningar, men utmaningar som måste få oss att agera och rusta Sverige starkare för framtiden. ”Vänta och se-linjen” är inte längre ett alternativ, avslutar Erik Spector.
Se Teknikföretagens chefekonom Erik Spector berätta om vikten av konkurrenskraft och mycket mer i videon nedan.

Titta gärna också på våra korta informationsfilmer med våra ekonomer här nedan för en snabb överblick av delar av rapportens innehåll. Rapporten i sin helhet finns länkad längst ned.
Sveriges ställning och ökad konkurrens från Kina

Möjligheter och risker kopplat till AI

Arbetskraftskostnader

Enhetsarbetskostnader

Produktivitet

Här hittar du rapporten
Sveriges konkurrenskraft 2025