Kontakta oss Kurser och seminarier Teknikföretagen i Almedalen 2022 Val 22 Webbshop In English
Om oss

Teknikföretagens styrelse

Var tredje år väljs en styrelse med tjugofem ledamöter. Två ledamöter vardera utses av de fem regionerna, fem av den särskilda valnämnden som representerar medlemsföretag med färre än 100 anställda. De återstående tio medlemmarna väljs sedan av stämman.

Teknikföretagens styrelse

Mandatperioden 2022-2025

Ordförande

  • Tom Erixon, Alfa Laval, Lund

Vice ordförande

  • Jonas Gustavsson, AFRY, Stockholm
  • Mari Kadowaki, Saft AB, Oskarshamn

Region Norr

  • Erik Fahlgren, VTT i Skellefteå AB, Skellefteå
  • Nils-Åke Hallström, Hallströms Verkstäder AB, Nälden

Region Mitt

  • Fredrik Jejdling, Ericsson, Stockholm
  • Christian Levin, Scania CV AB, Södertälje

Region Öst

  • Lena Eliasson, Saab AB, Linköping
  • Mari Kadowaki, Saft AB, Oskarshamn

Region Väst

  • Jan Gurander, AB Volvo, Göteborg
  • Rickard Gustafson, AB SKF, Göteborg

Region Syd

  • Caroline Andersson, EMVE Sweden AB
  • Marie Sandin, AB Tetra Pak, Lund

De mindre teknikföretagen

  • Malin Alfredsson, Cellwoodgruppen AB, Bruzaholm
  • Pernilla Melén, AB Munkforssågar, Munkfors
  • Maud Spencer, Svalson AB, Öjebyn
  • Josephine Stjärnerfält, Prido AB, Tråvad
  • Anton Svensson, EWES AB

Stämmovalda

  • Tom Erixon, Alfa Laval, Lund
  • Hanna Fager, Volvo Personvagnar AB, Göteborg
  • Jonas Gustavsson, AFRY, Stockholm
  • Tobias Hansson, Hitachi Energy, Ludvika
  • Dennis Helfridsson, ABB AB
  • Maria Nilsson, Experto Crede, Skellefteå
  • Jonas Samuelson, AB Electrolux, Stockholm
  • Pia Sandvik, RISE, Stockholm
  • Vahid Zohali, IBM Svenska AB, Stockholm
  • Jessica Öberg, Combitech AB, Linköping

Teknikarbetsgivarnas styrelse

Mandatperioden 2022-2025

Ordförande

  • Tom Erixon, Alfa Laval, Lund

Vice ordförande

  • Mari Kadowaki, Saft AB, Oskarshamn

Ledamöter

  • Tom Erixon, Alfa Laval, Lund
  • Malin Alfredsson, Cellwoodgruppen AB, Bruzaholm
  • Lena Eliasson, Saab AB, Stockholm
  • Hanna Fager, Volvo Personvagnar AB, Göteborg
  • Erik Fahlgren, VTT i Skellefteå AB, Skellefteå
  • Jan Gurander, AB Volvo, Göteborg
  • Nils Åke Hallström, Hallströms Verkstäder AB, Nälden
  • Dennis Helfridsson, ABB AB
  • Fredrik Jejdling, Ericsson, Kista
  • Mari Kadowaki, Saft AB, Oskarshamn
  • Christian Levin, Scania CV AB, Södertälje
  • Pernilla Melén, AB Munkforssågar, Munkfors
  • Marie Sandin, AB Tetra Pak, Lund
  • Maud Spencer, Svalson AB, Öjebyn
  • Anton Svensson, EWES AB

Tekniktjänstearbetsgivarnas styrelse

Mandatperioden 2022-2025

Ordförande

  • Jonas Gustavsson, AFRY, Stockolm

Ledamöter

  • Jonas Gustavsson, AFRY, Stockholm
  • Maria Nilsson, Experto Crede, Skellefteå
  • Pia Sandvik, RISE, Stockholm
  • Jessica Öberg, Combitech AB, Linköping
  • Björn Widlert, Teknikföretagen, Stockholm
  • Klas Wåhlberg, Teknikföretagen, Stockholm

Teknikföretagens stadgar

PDF 0,3 MB

Teknikföretagens stadgar


Teknikföretagen har regionstyrelser i våra fem regioner; Mitt, Norr, Syd, Väst och Öst. Här kan du läsa mer om vilka som sitter i regionstyrelserna.

Läs mer

Ladda ner Teknikföretagens stadgar.

Ladda ner