Kontakta oss Kurser och seminarier Pressrum In English
Om oss

Teknikföretagens styrelse

Var tredje år väljs en styrelse med tjugofem ledamöter. Två ledamöter vardera utses av de fem regionerna, fem av den särskilda valnämnden som representerar medlemsföretag med färre än 100 anställda. De återstående tio medlemmarna väljs sedan av stämman.

Teknikföretagens styrelse

Mandatperioden 2019-2022

Ordförande

  • Tom Erixon, Alfa Laval, Lund

Vice ordförande

  • Jonas Gustavsson, AFRY, Stockholm
  • Mari Kadowaki, Saft AB, Oskarshamn

Region Norr

  • Erik Fahlgren, Plastex AB, Skellefteå
  • Nils-Åke Hallström, Hallströms Verkstäder AB, Nälden

Region Mitt

  • Henrik Henriksson, Scania CV AB, Södertälje
  • Fredrik Jejdling, Ericsson, Stockholm

Region Öst

  • Mari Kadowaki, Saft AB, Oskarshamn
  • Lena Eliasson, Saab AB, Linköping

Region Väst

  • Jan Gurander, AB Volvo, Göteborg
  • Håkan Samuelsson, Volvo Personvagnar AB, Göteborg

Region Syd

  • Jerry Bengtson, AB Tetra Pak, Lund
  • Caroline Andersson, EMVE Sweden AB

De mindre teknikföretagen

  • Malin Alfredsson, Cellwoodgruppen AB, Bruzaholm
  • Pernilla Melén, AB Munkforssågar, Munkfors
  • Anton Svensson, EWES AB
  • Maud Spencer, Svalson AB, Öjebyn
  • Josephine Stjärnerfält, Prido AB, Tråvad

Stämmovalda

  • Tom Erixon, Alfa Laval, Lund
  • Alrik Danielson, AB SKF, Göteborg
  • Jonas Gustavsson, AFRY, Stockholm
  • Maria Nilsson, Experto Crede, Skellefteå
  • Mats Rahmström, Atlas Copco AB, Stockholm
  • Johan Rittner, IBM Svenska AB, Stockholm
  • Jonas Samuelson, AB Electrolux, Stockholm
  • Åke Svensson, Stockholm
  • Dennis Helfridsson, ABB AB
  • Hans Torin, Combitech AB, Linköping
  • Pia Sandvik, RISE, Stockholm

 

Teknikarbetsgivarnas styrelse

Mandatperioden 2019-2022

Ordförande

  • Tom Erixon, Alfa Laval, Lund

Vice ordförande

  • Mari Kadowaki, Saft AB, Oskarshamn

Ledamöter

  • Tom Erixon, Alfa Laval, Lund
  • Malin Alfredsson, Cellwoodgruppen AB, Bruzaholm
  • Jerry Bengtson, AB Tetra Pak, Lund
  • Erik Fahlgren, Plastex AB, Skellefteå
  • Nils Åke Hallström, Hallströms Verkstäder AB, Nälden
  • Henrik Henriksson, Scania CV AB, Södertälje
  • Fredrik Jejdling, Ericsson, Kista
  • Mari Kadowaki, Saft AB, Oskarshamn
  • Pernilla Melén, AB Munkforssågar, Munkfors
  • Jan Gurander, AB Volvo, Göteborg
  • Anton Svensson, EWES AB
  • Håkan Samuelsson, Volvo Personvagnar, Göteborg
  • Lena Eliasson, Saab AB, Stockholm
  • Maud Spencer, Svalson AB, Öjebyn
  • Dennis Helfridsson, ABB AB

 

Tekniktjänstearbetsgivarnas styrelse

Mandatperioden 2019-2022

Ordförande

  • Jonas Gustavsson, AFRY, Stockolm

Ledamöter

  • Jonas Gustavsson, AFRY, Stockholm
  • Maria Nilsson, Experto Crede, Skellefteå
  • Hans Torin, Combitech AB, Linköping
  • Björn Widlert, Teknikföretagen, Stockholm
  • Pia Sandvik, RISE, Stockholm
  • Klas Wåhlberg, Teknikföretagen, Stockholm

Teknikföretagen har regionstyrelser i våra fem regioner; Mitt, Norr, Syd, Väst och Öst. Här kan du läsa mer om vilka som sitter i regionstyrelserna.

Läs mer

Ladda ner Teknikföretagens stadgar.

Ladda ner