Remissvar Inremarknadsstrategin.pdf
Förenkling
Teknikföretagen välkomnar EU-kommissionens fokus på behovet av regelförenkling och minskad administrativ börda. Prioriteringar som harmonisering, enklare regler, och stärkta krav på konsekvensanalyser inklusive konkurrenskraftskontroller är helt rätt. I syfte att skapa bästa möjliga förutsättningar för innovation och tillväxt inom EU är det avgörande att regelverk utformas med förutsebarhet och stabilitet i åtanke. Lagstiftaren måste ha som ambition att skapa enkla, underbyggda och proportionerliga regler för att härigenom åstad-komma en miljö där företag kan växa och utvecklas. De lagstiftningsförslag som läggs fram måste åtföljas av gedigna konsekvensanalyser som tydligt visar på behovet av, nyttan med och konsekvenserna av de föreslagna reglerna. Och, som vi skriver mer om nedan, bör alla nya förslag som huvudregel utformas efter principen “think small first”, vilket i sig är en stor förenklingsåtgärd då det innebär att det blir lätt för alla att förstå och tillämpa reglerna.
Teknikföretagen stödjer förslagen om harmonisering och digitalisering inom avfallsområdet och ser fram emot kommande Circular economy act. För att uppnå en fungerande cirkulär ekonomi på riktigt behövs en politik som ser till hela värdekedjan samt behöver styrmedel för en cirkulär ekonomi vara teknikneutrala och framtidssäkra. Det är viktigt att främja EU-harmonisering, ökad digitalisering och bättre anpassning till cirkulära affärsmodeller.
Att harmonisera avfallslagstiftning, märkning och medlemsstaternas producentansvarssystem (EPR) och att underlätta för gränsöverskridande transporter kommer att ha en betydande positiv effekt på fri rörlighet av varor och minska den administrativa bördan för företag.
Yrkeskvalifikationer
När det gäller erkännande och validering av kompetens och kvalifikationer kan vi ställa oss bakom det mesta som skrivs då våra utgångspunkter är att det är viktigt att erkänna och validera kompetens och att det måste kunna göras så smidigt som möjligt. Här behöver insatser utgå från redan etablerade system så som t.ex. EQF (European Qualifications Framework). Det som däremot oroar är de önskningar om gemensam lagstiftning som framskymtar. Skrivningarna är förvisso öppna, men vi vill understryka att vi inte önskar se fler regler på området. Ett automatiskt ömsesidigt erkännande av kvalifikationer bör vara upp till varje medlemsstat att besluta om.