EU:s förslag om CBAM måste bli bättre

Teknikföretagen välkomnar EU-kommissionens arbete för att minska risken att utsläpp flyttas utanför EU och för att skapa mer rättvisa villkor för industrin. Men förslaget om att utöka CBAM är otillräckligt, vilket riskerar leda till snedvriden konkurrens och i värsta fall att delar av tillverkningsindustrin flyttar från Europa.


Nyhet
30 jan. 2026
Sakområde:

I Teknikföretagens remissvar lyfter vi att den föreslagna utvidgningen av CBAM (mekanismen för koldioxidjustering vid gränsen) till vissa produkter med högt innehåll av stål och aluminium inte är tillräcklig. Många färdiga industriprodukter med betydande mängder stål och aluminium saknas i listan som ska omfattas av CBAM, och det finns inkonsekvenser där likvärdiga produkter behandlas olika. Detta snedvrider konkurrensen mellan företag inom och utanför EU, och behöver rättas till i de fortsatta förhandlingarna i Bryssel.

Teknikföretagen anser inte heller att den föreslagna fonden för stöd till företag som konkurrerar på världsmarknaden är tillräcklig. Den är stängd för företag inom tillverkningsindustrin trots att de är bland de värst drabbade på grund av en stor exportandel.

– Svenska teknikföretag står för en tredjedel av Sveriges export, så om de inte kan få tillgång till fonden som ska skapa rättvisa på internationella marknader riskerar Europa att förlora tillverkningsindustrier, kommenterar Miriam Münnich, näringspolitisk expert inom klimat på Teknikföretagen.

Utöver att företag behöver betala för koldioxidutsläpp som sker både inom och utanför Europa så ska allt rapporteras olika system, vilket innebär en stor arbetsbörda som är förknippad med stora kostnader som man hellre hade velat lägga på innovation och utveckling av nya produkter. Särskilt svårt är det att få fram data för utsläpp från underleverantörer runt om i världen som producerar delkomponenter.  

Läs hela remissvaret här

Remissvar 2026 /Remissyttrande angående Europeiska kommissionens förslag till ändringar av Europaparlamentets och rådets förordning/

Remissyttrande CBAM