Elektrifieringen är avgörande för industrins klimatomställning, därför välkomnar Teknikföretagen alla framförda förslag som kan snabba på utbyggnaden av ny fossilfri el och nätinfrastruktur.
− Vi hoppas att förslagen leder till att kraftslagsdebatten kan läggas åt sidan och att konkreta färdplaner för utbyggnaden kan tas fram. Färdplanerna behöver fokusera på de förmågor som elsystemet behöver på olika platser i landet och samtidigt se till att kostnaden för utbyggnaden av helheten hålls nere, säger Miriam Munnich Vass, näringspolitisk expert inom klimat och energi på Teknikföretagen.
Förslaget om att ge Vattenfall möjlighet att investera baserat på samhällsekonomiska konsekvenser av sina beslut är bra. Något som även bör bli ett krav när den affärsmässiga kalkylen inte håller. En kärnkraftsöverenskommelse, över den politiska blockgränsen, är eftersträvansvärt och den överenskommelsen bör breddas till att inkludera alla fossilfria kraftslag.
Svensk industri har länge efterfrågat effektivare tillståndsprocesser i miljölagstiftningen, incitament till kommuner för att acceptera nyproduktion av fossilfri el och tillhörande elnät samt att elsystemet ska utses till ett ”överskuggande” samhällsintresse. Vi välkomnar därför Hasslers framförda förslag på dessa områden.
Att sätta upp ett elektrifieringsmål för transportsektorn i kombination med ett nationellt utsläppshandelssystem, där transportsektorn ingår, och nya incitament för produktion av bio- och e-bränslen är mycket bra. Att ytterligare möjliggöra för ekonomiska styrmedel hjälper Sverige att hålla nere kostnaderna för omställningen samt ger näringslivet rätt drivkrafter och flexibilitet i måluppfyllelsen.
En övergripande plan för strukturomvandlingen föreslås för att möjliggöra omställningen. En sådan behöver innehålla stora statliga satsningar på områden som är statens roll att tillhandahålla. Exempelvis satsningar inom kompetensförsörjning, forskning och innovation och fysisk och digital infrastruktur.
Det är också viktigt att få med sig alla i samhället på omställningen och därför behövs det, i likhet med förslagen, ekonomiskt stöd till de hushåll som drabbas värst. Ytterligare ser vi att det krävs mer kommunikation ut i samhället och en saklig, positiv berättelse om varför samhällets olika aktörer vill satsa på klimatomställningen.
− Många av Hasslers förslag går i rätt riktning. De behöver nu förverkligas genom konkret politik med höga ambitioner så att Sverige återigen kan stoltsera med ledartröjan i klimatpolitiken och få andra att följa efter, avslutar Miriam Munnich Vass.