AI-chatten Tea är tillfälligt avstängd pga en planerad uppdatering. Tack för ditt tålamod!

Teknikföretagen och Industriarbetsgivarna samordnar ekonomisk analys

För att öka slagkraften och effektivisera arbetet med den ekonomiska analysen inom industrin, har Industriarbetsgivarna och Teknikföretagen beslutat att samordna analysarbetet, från och med den 17 januari 2022.

Mats Kinnwall, chefekonom för Teknikföretagen, och Kerstin Hallsten, chefekonom för Industriarbetsgivarna. Foto: Eva Lindblad och Rikard Westman Mats Kinnwall, chefekonom för Teknikföretagen, och Kerstin Hallsten, chefekonom för Industriarbetsgivarna. Foto: Eva Lindblad och Rikard Westman

Ekonomisk analys
18 jan. 2022
Sakområde:

Organisationerna kommer framöver att gemensamt ta fram och presentera konjunkturrapporter, andra rapporter kring relevanta frågeställningar och löpande analyser.

Gruppen av ekonomer består av Kerstin Hallsten, chefekonom för Industriarbetsgivarna, Joel Jenssen, ekonom på Industriarbetsgivarna, Mats Kinnwall, chefekonom för Teknikföretagen, Lena Hagman, ekonom på Teknikföretagen, Bengt Lindqvist, ekonom på Teknikföretagen och Robert Tenselius, ekonom på Teknikföretagen.

Kontakter


Senaste ekonomiska analyserna

Tullbulens

Ekonomisk analys 24 feb.

2026

Ekonomisk analys 7 jan.

Positiv julavslutning 2025

Ekonomisk analys 17 dec.