Arbetsgivargrupper

Publicerad 22 december 2014 Senast uppdaterad 23 juni 2016

Det lokala nätverket utgörs av regionens arbetsgivargrupper. I dessa träffas företagen på orten för att diskutera gemensamma frågor och utbyta erfarenheter.

Alvesta
Ordförande
Nils Ericsson
Alvesta Galvaniseringsverkstad AB
Blädingevägen 42
342 32 Alvesta
Tfn: 0472-56 57 00
E-post: nils.ericsson@agalv.nu

Kontaktperson Teknikföretagen: Glenn Gunnarsson

Anderstorp
Ordförande
Anna Gustavsson
VÅ Pressgjuteri AB
Ås
330 10 Bredaryd
Telefon: 0371-708 80
E-post: anna.gustavsson@vapress.se

Kontaktperson Teknikföretagen: Glenn Gunnarsson

Hillerstorp
Ordförande
Thomas Cedercrantz
Sigarth AB
Box 45
330 33 Hillerstorp
Tfn: 0370-254 00

E-post: thomas.cedercrantz@sigarth.se

Kontaktperson Teknikföretagen: Stefan Hagström

Hultsfred/Vimmerby/Kinda
Ordförande
Henning Solli
Metallfabriken Ljunghäll AB
Box 148
590 80 Södra Vi
Tfn: 0492-166 00
E-post: henning.solli@ljunghall.se

Kontaktperson  Teknikföretagen: Mikael Ohlson

Jönköpings Vd-grupp
Ordförande
Robert Petersson
Kinnarps AB
Hedenstorpsvägen 3
555 94 Jönköping
Tfn:036-36 87 00
E-post: robert.petersson@kinnarps.se 

Kontaktperson Teknikföretagen: Annika Arpfors

Kalmar
Ordförande
Marie Olsson
Yaskawa Nordic AB
Box 504
385 25 Torsås
Tfn 0480-41 78 00
E-post: marie.olsson@yaskawa.eu.com

Kontaktperson Teknikföretagen: Louise Dominique

Linköping
Ordförande
Peter Ekström
NAF AB
Gelbgjutaregatan 2
581 87 Linköping
Tfn: 013-31 61 00
E-post: pekstrom@flowserve.com

Kontaktperson  Teknikföretagen: Daniel Svenvik

Ljungbyindustrierna LSG
Ordförande
Stefan Hörberg
Hörberg Petersson Tronic AB
Långgatan 26
341 32 Ljungby
Tfn: 070-570 35 10
E-post: stefan.horberg@hptronic.se

Kontaktperson Teknikföretagen: Annika Arpfors

Ljungby PA-grupp
Ordförande
Maria Brodén
Hörberg Petersson Tronic AB
Långgatan 26
341 32 Ljungby
Tfn: 0372-254 24
E-post: maria.boden@hptronic.se

Kontaktperson Teknikföretagen: Glenn Gunnarsson  

Markaryd
Ordförande
Bengt-Ove Johansson
Tryckta i Markaryd AB
Svarvarevägen 5
285 35 Markaryd
Tfn: 0433-79981
E-post: ingrid@tryckta.se

Kontaktperson Teknikföretagen: Glenn Gunnarsson

Mjölby
Ordförande
Margaretha Langueville
Toyota Material Handling Europe AB
Svarvargatan 8
595 35 Mjölby
Tfn: 0142-860 00
E-post: margaretha.langueville@toyota-industries.eu

Kontaktperson Teknikföretagen: Daniel Svenvik

Norrköpings Vd-grupp
Ordförande
Mats Rosander
Siemens Industrial Turbomachinery AB
Slottsvägen 2-6
612 83 Finspång
Tfn: 0122-810 00
E-post: mats.rosander@siemens.com

Kontaktperson Teknikföretagen: Daniel Svenvik

Oskarshamn
Ordförande
Jesper Madsén
Axipto AB
Titanvägen 10
382 46 Nybro
Tfn: 0481-475 00
E-post: jesper.madsen@axipto.se

Kontaktperson Teknikföretagen: Louise Dominique

Sävsjö
Ordförande
Anders Steen
VEÅ AB
Box 77
576 22 Sävsjö
Tfn: 0382-158 20
E-post: anders.steen@vea.se

Kontaktperson Teknikföretagen: Mikael Ohlson

Södra Vätterbygden, Jönköping
Ordförande
Hans Kajfalk
Kapsch TrafficCom AB
Bataljonsgatan 10
551 10 Jönköping
Tfn: 036-290 15 00
E-post: hans.kajfalk@kapsch.net

Kontaktperson Teknikföretagen: Mikael Ohlson

Vetlanda
Ordförande
Claes Janbert
Stålöv Aluminium AB
Box 254
574 23 Vetlanda
Tfn: 0383-76 22 00
E-post: claes@stalov.se

Kontaktperson Teknikföretagen: Mikael Ohlson

Värnamo
Ordförande
Anton Svensson
Ewes AB
Lundavägen 53
330 10 Bredaryd
Telefon: 0370-867 00
E-post: anton.svensson@ewes.se

Kontaktperson Teknikföretagen: Glenn Gunnarsson

Västra Östergötland Sam 1
Ordförande
Anders Wolving
Rasch AB
Box 182
591 22 Motala
Tfn: 0141-23 72 51
E-post: anders.wolving@rasch.se

Kontaktperson Teknikföretagen: Annika Arpfors

Växjö Teknikföretagargrupp
Ordförande
Bengt Swanström
Willo AB
Stora Räppevägen 61
352 50 Växjö
Tfn: 0470-70 14 00
E-post: anders.swanstrom@willo.se

Kontaktperson Teknikföretagen: Louise Dominique

Växjö HR-grupp
Ordförande
Eva Petersson
Wexiödisk AB
Mårdvägen 4
352 45 Växjö
Tfn: 0470 – 77 12 00
E-post: eva.petersson@wexiodisk.se

Kontaktperson Teknikföretagen: Louise Dominique

Älmhult
Ordförande 
Mattias Ellbring
Swepart Transmission AB
Allbogatan 40
343 74 Liatorp
Tfn 0476-209 00
E-post: me@swepart.se

Kontaktperson Teknikföretagen: Louise Dominique