Arbetsgivargrupper

Publicerad 22 december 2014 Senast uppdaterad 23 juni 2016

Det lokala nätverket utgörs av regionens arbetsgivargrupper. I dessa träffas företagen på orten för att diskutera gemensamma frågor och utbyta erfarenheter.

Alvesta
Ordförande
Mats Jeppsson
TeijoViverk AB
Olvägen 25
342 50 Vislanda
Tfn: 0472-343 60
E-post: mats.jeppsson@teijoviverk.se

Kontaktperson Teknikföretagen: Glenn Gunnarsson

Anderstorp
Ordförande
Inger Elmståhl
Isaberg Rapid AB
Metallgatan 1
330 27 Hestra
Tfn: 0370-33 95  
E-post: ielmstahl@esselte.com

Kontaktperson Teknikföretagen: Glenn Gunnarsson

Gnosjö
Ordförande
Inge Johansson
Gnox Enterprise AB
Box 234
335 25 Gnosjö
Tfn: 0370-33 18 61
E-post: inge@gnox.se

Kontaktperson Teknikföretagen: Stefan Hagström

Hillerstorp
Ordförande
Thomas Cedercrantz
Sigarth AB
Box 45
330 33 Hillerstorp
Tfn: 0370-254 00
E-post: thomas.cedercrantz@sigarth.se

Kontaktperson Teknikföretagen: Stefan Hagström

Hultsfred/Vimmerby/Kinda
Ordförande
Henning Solli
Metallfabriken Ljunghäll AB
Box 148
590 80 Södra Vi
Tfn: 0492-166 00
E-post: henning.solli@ljunghall.se

Kontaktperson  Teknikföretagen: Mikael Ohlson

Jönköpings Vd-grupp
Robert Petersson
Fläkt Woods AB
Fläktgatan 1
553 01 Jönköping
Tfn: 036-19 30 00
E-post: robert.petersson@flaktwoods.com 

Kontaktperson Teknikföretagen: Annika Arpfors

Kalmar
Ordförande
Marie Olsson
Yaskawa Nordic AB
Box 504
385 25 Torsås
Tfn 0480-41 78 00
E-post: marie.olsson@yaskawa.eu.com
Kontaktperson Teknikföretagen: Louise Dominique

Linköping
Ordförande
Peter Ekström
NAF AB
Gelbgjutaregatan 2
581 87 Linköping
Tfn: 013-31 61 00
E-post: pekstrom@flowserve.com

Kontaktperson  Teknikföretagen: Daniel Svenvik

Ljungbyindustrierna LSG
Ordförande
Torvald Strand
Combi Wear Parts AB
Box 863
341 18 Ljungby
Tfn:  0372-883 40
E-post: torvald.strand@combiparts.com

Kontaktperson Teknikföretagen: Annika Arpfors

Ljungby PA-grupp
Ordförande
Maria Bodén
Hörberg Petersson Tronic AB
Viaduktsgatan 8
341 32 Ljungby
Tfn: 0372-254 24
E-post: maria.boden@hptronic.se

Kontaktperson Teknikföretagen: Glenn Gunnarsson  

Markaryd
Ordförande
Bengt-Ove Johansson
Tryckta i Markaryd AB
Svarvarevägen 5
285 35 Markaryd
Tfn: 0433-79981
E-post: ingrid@tryckta.se

Kontaktperson Teknikföretagen: Glenn Gunnarsson

Mjölby
Ordförande
Annika Franzén
Väderstad AB
Hogstadvägen 2
590 21 Väderstad
Tfn: 0142-820 00
E-post: annika.franzen@vaderstad.com

Kontaktperson Teknikföretagen: Daniel Svenvik

Norrköpings Vd-grupp
Ordförande
Mats Rosander
Siemens Industrial Turbomachinery AB
Slottsvägen 2-6
61283 Finspång
Telefon: 0122 - 810 00
E-post: mats.rosander@siemens.com

Kontaktperson Teknikföretagen: Daniel Svenvik

Oskarshamn
Vakant

Kontaktperson Teknikföretagen: Louise Dominique

Sävsjö
Ordförande
Anders Steen
VEÅ AB
Box 77
576 22 Sävsjö
Tfn: 0382-158 20
E-post: anders.steen@vea.se

Kontaktperson Teknikföretagen: Mikael Ohlson

Södra Vätterbygden, Jönköping
Ordförande
Hans Kajfalk
Kapsch TrafficCom AB
Bataljonsgatan 10
551 10 Jönköping
Tfn: 036-290 15 00
E-post: hans.kajfalk@kapsch.net

Kontaktperson Teknikföretagen: Mikael Ohlson

Vetlanda
Ordförande
Claes Janbert
Stålöv Aluminium AB
Box 254
574 23 Vetlanda
Tfn: 0383-76 22 00
E-post: claes@stalov.se

Kontaktperson Teknikföretagen: Mikael Ohlson

Värnamo
Ordförande
Anders Wenell
Laserkraft i Bredaryd AB
Industrivägen 20
330 10 Bredaryd
Tfn: 0370-885 50
E-post: anders.wenell@laserkraft.se

Kontaktperson Teknikföretagen: Glenn Gunnarsson

Västra Östergötland Sam 1
Ordförande
Anders Wolving
Rasch AB
Box 182
591 22 Motala
Tfn: 0141-23 72 51
E-post: anders.wolving@rasch.se

Kontaktperson Teknikföretagen: Annika Arpfors

Växjö Teknikföretagargrupp
Ordförande
Jörgen Sjöstrand
Volvo Construction Equipment AB
Carl Linells väg
360 41 Braås
Tfn: 0470-77 95 00
E-post: jorgen.sjostrand@volvo.com

Kontaktperson Teknikföretagen: Louise Dominique

Växjö HR-grupp
Ordförande
Eva Petersson
Wexiödisk AB
Mårdvägen 4
352 45 Växjö
Tfn: 0470 – 77 12 00
E-post: eva.petersson@wexiodisk.se

Kontaktperson Teknikföretagen: Louise Dominique

Västervik
Kontaktperson Teknikföretagen: Daniel Svenvik

Älmhult
Ordförande 
Mattias Ellbring
Swepart Transmission AB
Allbogatan 40
343 74 Liatorp
Tfn 0476-209 00
E-post: me@swepart.se

Kontaktperson Teknikföretagen: Louise Dominique

Östergötlands HR-grupp
Ordförande
Cirkulerande

Kontaktperson Teknikföretagen: Stefan Hagström