Arbetsgivargrupper

Publicerad 16 mars 2015

Det lokala nätverket utgörs av regionens arbetsgivargrupper. I dessa träffas företagen på orten/området för att diskutera gemensamma frågor och utbyta erfarenheter.

Arvika & Eda Företagsledargrupp
Ordförande: Niklas Olsson, Accona Industrier AB, Klässbol
Kontaktperson Teknikföretagen: Lena Andersson

Arvika Löner & Personal
Kontaktperson Teknikföretagen: Lena Andersson

Eskilstuna Fabriksförening
Ordförande: Michael Rydell, Eskilstuna
Vd: Gösta Reinl, Eskilstuna Fabriksförening, Eskilstuna
Kontaktperson Teknikföretagen: Britt Nordström 

Eskilstuna Avtalskommitté
Ordförande: Michael Rydell, Eskilstuna Fabriksförening, Eskilstuna
Kontaktperson Teknikföretagen: Britt Nordström

Falun-Borlänge arbetsgivargrupp
Kontaktperson Teknikföretagen: Lars Johansson

Järfälla-Ulvsunda arbetsgivargrupp
Kontaktperson Teknikföretagen: Cecilia Olivecrona

Karlskoga-Degerfors arbetsgivargrupp
Kontaktperson Teknikföretagen: Christer Lundin

Filipstad-Karlstad-Kristinehamn arbetsgivargrupp
Kontaktpersoner Teknikföretagen: Lena Andersson, Annica Vestman

Katrineholm-Flen-Vingåkers arbetsgivargrupp
Ordförande: Göran Andersson, SKF Mekan AB, Katrineholm
Sekreterare: Marie Svensson, Tjeders Industri AB, Malmköping
Kontaktperson Teknikföretagen: Lena Andersson

Köping-Arboga-Kungsörs arbetsgivargrupp
Kontaktperson Teknikföretagen: Christer Lundin

Lindesbergs-Nora-Ljusnarsbergs arbetsgivargrupp
Kontaktperson Teknikföretagen: Annica Vestman

MAI Mora arbetsgivargrupp
Ordförande: Henk Noback, Mora of Sweden AB, Mora
Sekreterare: Erik Eriksson, Mattsson Metal AB, Mora
Kontaktperson Teknikföretagen: Lars Johansson

Nordmarkens arbetsgivargrupp
Kontaktperson Teknikföretagen: Lena Andersson 

Norra Värmlands arbetsgivargrupp
Ordförande: Per Jonsson, Munkfors Sawmill Support AB, Munkfors
Kontaktperson Teknikföretagen: Annica Vestman

Norra Roslagens arbetsgivargrupp
Ordförande: Raymond Fernström, Tebex Cable Assemblies AB, Norrtälje
Kontaktperson Teknikföretagen: Adriana Otterbeck

Nyköpings arbetsgivargrupp
Ordförande: Hans Erik Olsson, Vrena Mekaniska Verkstad AB, Bettna
Kontaktperson Teknikföretagen: Sofia Rosu

Sala-Västerås arbetsgivargrupp
Kontaktpersoner Teknikföretagen: Christer Lundin, Annica Vestman

Säffleindustrins arbetsgivargrupp
Ordförande: Evert Andrén, Säffle Verkstadsbolag AB, Säffle
Kontaktperson Teknikföretagen: Lena Andersson 

Södra Stockholm och Södertälje arbetsgivargrupp
Ordförande: Sofia Vahlne, Scania CV AB, Södertälje
Kontaktperson Teknikföretagen: Ulrica Seldeby

Västerbergslagens arbetsgivargrupp
Kontaktperson Teknikföretagen: Lars Johansson

Västerdalarna Industrikraft arbetsgivargrupp
Ordförande: Håkan Gustavsson, Autoform i Malung AB, Malung 
Kontaktperson Teknikföretagen: Lars Johansson

Örebro arbetsgivargrupp
Ordförande: Daniel Lindkvist, Atlas Copco Rock Drills AB, Örebro
Sekreterare: Markus Holm, Bucher Emhart Glass AB, Örebro
Kontaktperson Teknikföretagen: Britt Nordström