Årsberättelse    Våra förtroendevalda

Regionstyrelser

Regionstyrelsernas uppgift är bland annat att främja samverkan mellan medlemsföretagen, att förbereda nästkommande val av ledamöter till styrelsen samt att lämna förslag till ombud som ska representera Teknikföretagen på Svenskt Näringslivs stämmor.

Regionstyrelser Föreningen Teknikföretagen i Sverige och Teknikarbetsgivarna

Region Norr

Mikael Pudas, Nybergs Mekaniska Verkstad AB, Kiruna, ordförande
Erik Fahlgren, Plastex AB, Skellefteå, vice ordförande
Jan-Eric Sandberg, Teknikföretagen, Skellefteå, sekreterare
Hans Andersson, Nova Industri AB, Kalix
Magnus Eklöf, Alderholmens Mekaniska AB, Gävle
Christer Fransson, Mekanotjänst Holding AB, Järvsö
Nils Åke Hallström, Hallströms Verkstäder AB, Nälden
Fredrik Herlitz, Permascand AB, Ljungaverk
Barry Smith, Wipro Infrastructure Engineering AB, Östersund
Jonas Wikman, BAE Systems Hägglunds AB, Örnsköldsvik
Martin Ärlestig, Komatsu Forest AB, Umeå

Region Mitt

Håkan Holmström, Åkerströms Björbo AB, Gagnef, ordförande
Britt Nordström, Teknikföretagen, Örebro, sekreterare
Dan Johansson, AB Linde Maskiner, Lindesberg
Anders Kettis, ABB AB, Västerås
Martin Kristiansson, Ellagro Örebro AB, Örebro
Pernilla Melén, AB Munkforssågar, Munkfors
Fredrik Skarp, FM Mattsson Mora Group, Mora
Jörgen Svenningsson, Volvo Construction Equipment AB, Eskilstuna
Marie Svensson, Tjeders Industri AB, Malmköping
Mikael Tydén, Alfa Laval Tumba AB, Eskilstuna

Region Öst

Mari Kadowaki, SAFT AB, Oskarshamn, ordförande
Annika Arpfors, Teknikföretagen, Linköping, sekreterare
Malin Alfredsson,Cellwoodgruppen AB, Bruzaholm
Anders Claesson, Saab Kockums AB, Malmö
Stefan Jonsson, GARO AB, Gnosjö
Gerteric Lindquist, NIBE AB, Markaryd
Robert Petersson, Kinnarps AB, Kinnarp
Christina Stark, Väderstad Holding AB, Väderstad
Sven Ståhl, Wemo Automation AB, Värnamo
Anders Wenell, Laserkraft i Bredaryd AB, Bredaryd

Region Väst

Magnus Hellsten, Volvo Personvagnar AB, Göteborg, ordförande
Inga-Lisa Johansson, Daloc Futura AB, Töreboda, vice ordförande
Torsten Dobbertin, Teknikföretagen, Göteborg, sekreterare
Anders Birgersson, VBG Group Truck Equipment AB, Vänersborg
Johanna Flanke, AB Volvo, Göteborg
Anders Hultmark, IGC Industrial Growth Consulting AB, Göteborg
Gunilla Nilsson, SKF Sverige AB, Göteborg
Thomas Nuorimaa, Sahlins i Skene AB, Borås
Björn Nyberg, Helge Nyberg AB, Ulricehamn
Mats Warstedt, RUAG Space AB, Göteborg

Region Syd

Dag Richardsson, Höganäs Verkstads AB, Höganäs, ordförande
Lars Lindqvist, Teknikföretagen, Malmö, sekreterare
Caroline Andersson, EMVE Sweden AB, Åstorp
Jerry Bengtsson, AB Tetra Pak, Lund
Mats Ekeroth, Alfdex AB, Landskrona
Mikael Holmström, Nolato AB, Torekov
Mikael Jönsson, Fueltech Sweden AB, Ronneby
Niklas Larsson, Elektroproduktion L & W AB, Löddeköpinge
Magnus Nilsson, Volvo Personvagnar AB, Olofström
Jan Sjöblom, ABU AB, Svängsta