Utvecklingspengar att söka för teknikföretag

Publicerad: 2012-06-12

Av: Joakim Bourelius

Sitter du på en idé som skulle kunna ge dig nya kunder och bättre lönsamhet? Eller står du kanske inför en utmaning som kräver helt nya lösningar? Verksamhetsutveckling kräver ofta mer tid och resurser än vad små och medelstora företag kan avvara. Från Vinnova finns dock pengar att få.

Myndigheten Vinnova investerar varje år över 200 miljoner kronor i forsknings- och innovationsprojekt som bedrivs av små och medelstora företag. Målet är att företagen genom ökad kompetens och innovationsförmåga stärker sin konkurrenskraft för att kunna växa.

Just nu är det fritt fram för svenska teknikföretag att söka pengar från flera olika program. Såväl svenska som europeiska. Det finns många att välja på men för de företag som vill söka pengar till sina utvecklingsprojekt är det bara att kontakta Vinnova så lotsar de till rätt program och hjälper till med ansökan. Nedan följer en förteckning över de program som är aktuella för tillfället.

Manufuture-SE: Här kan små och medelstora företag delta i europeiska nätverk och forskningsprogram inom produktion.

VINN NU: För nystartade aktiebolag – inte äldre än ett 1 år gamla och som har en idé och vill växa. Vår insats går både till affärsutveckling samt löner och utveckling av idén.

Forska&Väx: För aktiebolag som varit registrerade minst 1 år före ansökningstidpunkten. Företagen är välkomna att söka finansiering av innovativa företagsprojekt för upp till 5 miljoner.

Eurostars: Riktar sig till forskningsintensiva företag som har ett samarbete med aktör från ett annat EUREKA-anslutet land (EUREKA har idag 39 medlemsländer). Projektet ska leda till marknadsintroduktion av en produkt eller tjänst som bygger på innovativ teknik.

Bygginnovationen: Ständigt öppen utlysning som riktar sig till aktiebolag inom samhällsbyggnadssektorn. Bygginnovationen omfattar tre olika typer av projekt; Innovationsbidrag, Planeringsbidrag samt Utvecklingsprojekt. Målet är att projekten ska leda till en produkt, tjänst eller process som är innovativ inom sitt marknadssegment.

Unga Innovativa Företag: Vänder sig till unga kunskapsintensiva aktiebolag som är minst 1 år och högst 6 år gamla, med max 50 anställda. Finansieringsstöd kan ges för projekt som kan påvisa tydlig innovationshöjd och kunskapslyft inom företagets huvudaktivitet och – strategi.

Kontaktuppgifter till Vinnovas rådgivare och en fullständig lista på de program som är öppna för ansökan just nu finns uppe till höger på sidan.

Mer på internet

EPiTrace logger