Det behövs mer verkstad i statlig forskning

Publicerad: 2012-09-11

Ändrad: 2012-09-11

Av: Joakim Bourelius

Nu har regeringen presenterat inriktningen på sin forsknings- och innovationspolitik för de kommande fyra åren. Teknikföretagen välkomnar regeringens åtgärder för att forskningsresultat i större utsträckning ska kunna bli till nya produkter och tjänster.
Foto: Eva Lindblad
Foto: Eva Lindblad

Regeringens forsknings- och innovationsproposition offentliggörs i sin helhet i oktober och alla detaljer i förslagen är fortfarande inte kända. Teknikföretagen välkomnar dock att regeringen i viss utsträckning vill öka nyttiggörandet av forskningsresultat. Positivt är också att regeringen vill styra åtminstone en del av statens forskningsresurser till hållbart samhällsbyggande.

- Ett ökat nyttiggörande av forskningsresultat är nödvändigt om Sveriges ska kunna behålla sin ställning som en framstående forsknings- och innovationsnation, säger Peter Johansson, forskningspolitisk expert på Teknikföretagen.

Regeringen vill också utveckla forskningsfinansiären Vinnovas innovationsprogram. De inriktas mot att lösa viktiga samhällsutmaningar och Teknikföretagen deltar i utformningen av programmet inom viktiga områden som produktion, mjukvaruutveckling och tjänsteinnovation.

- Sverige utsätts för en allt mer kunskapsintensiv konkurrens. Om företagen ska kunna fortsätta bedriva kvalificerad utveckling och produktion i Sverige krävs kunskapsmiljöer i världsklass och en förmåga att kunna omsätta forskning i nya produkter och tjänster, säger Peter Johansson.

EPiTrace logger